Válasszon nyelvet

Harding német csillagász, a Juno kisbolygó felfedezője.

Karl Ludwig Harding Lauenburgban született és 1796-tól Johann Hieronymus Schröter asszisztenseként dolgozott. Leghíresebb felfedezése a harmadik kisbolygó, a Juno volt. Ennek ellenére érmén egyáltalán nem találjuk meg, még a századik kisbolygó felfedezésére kiadott emlékéremről is lehagyták. Ha arcképét nem is, de sziluettjét megtalálhatjuk 3 lilienthali szükségpénz hátlapján.

Az 1920-as évek elején a még kis város Lilienthal sem feledkezett meg híres csillagászairól. Az első világháború utáni ínséges időben kiadott 3 különböző címletű szükségpénzen Schröter portréját, Bessel és Harding sziluettjét találjuk. Felül Bessel és Harding neve, alul pedig a felirat: "Johann Hieronymus Schroeter Ober Amtmann zu Lilienthal von 1782-1816" Schröter városi elöljáróságáról én annak időtartamáról tudósít. Alul: "DIE LILIENTHALER ASTRONOMEN" azaz, a lilienthali csillagászok felirat olvasható.

Bessel 2 reverseBessel 2 obverse

A legnagyobb - 75 pfenniges - címletű papírpénz hátoldalán templomot és egy hajót láthatunk. A felirat: "Die Sparkasse zu Lilienthal gibt diesen Notgeldschein herans zur Ehrung großen Astronomen SCHROETER welcher auf der Sternwarte zu Lilienthal seine bedeutenden astronomischen Entdeckungen machte.", azaz a lilienthali takarék a nagy csillagász Schröter tiszteletére adta ki ezt a papírpénzt, akinek lilienthali csillagvizsgálója nagy felfedezéseket tett lehetővé.

Bessel 3 reverseBessel 3 obverse

A második papírpénz hátoldalán egy hullócsillagot figyelő embert láthatunk.

Bessel 4 reverseBessel 4 obverse

A harmadik pénz hátoldalán csillagászati eszközöket láthatunk. A két kisebb címlet hátoldalán kívül, körben ugyan azt a feliratot  találjuk, mint az elsőn.