Válasszon nyelvet

Friedrich Wilhelm Bessel az első csillagász volt, aki egy állócsillag parallaxisát megmérte.

Friedrich Wilhelm Bessel 1784-ben született Észak-Rajna-Vesztfália egyik kisvárosában Mindenben. 1804-ben, 20 éves korában kiszámította a Halley-üstökös pályáját Thomas Harriot 1607. évi megfigyelésének adataiból. Ezt a dolgozatát bemutatta Heinrich Wilhelm Olbersnek, aki tanítványává fogadta és később így nyilatkozott róla: egész csillagászati működésemnél nagyobb értékűnek tartom azt, hogy Besselt sikerült a csillagászatnak megnyernem. Bessel munkásságát gyakorlati és elméleti kutatás egyaránt jellemezte. Nem csak a csillagászatban, hanem a matematikában és a geodéziában is maradandót alkotott. 1805-ben Olbers javaslatára Hieronymus Schröter alkalmazta a Bréma melletti lilienthali obszervatóriumában. 1809-ben elhívták a königsbergi egyetemre tanítani, és hogy átvegye a tervezett obszervatórium irányítását.

Bessel 1829-ben vásárolt Fraunhofer műhelyétől egy heliométert, amit kis szögtávolságok, kettőscsillagok mérésére szoktak használni. Bessel azonban arra használta, hogy a Hattyú csillagképben a különböző távolságokban lévő csillagok egymástól való szögtávolságát megmérje. A több évig tartó méréssorozat eredményeképpen 1838-ban sikerült meghatározni a 61 Cygni 1/3 szögmásodperces parallaxisát. Az eredmény nagy jelentőségű volt, mert egyrészt megmutatta, hogy a csillagok milyen óriási távolságokra vannak a földpálya méretéhez képest, másrészt mert újabb bizonyítékát adta a kopernikuszi világképnek, harmadrészt mert kozmikus mérőskálát adott az emberiség kezébe. A csillagászati távolságmérésnek ez a módja mind a mai napig használatban van. Bessel kétszer is megkapta az egyik legrangosabb csillagász kitüntetést, a Királyi Csillagászati Társaság Aranyérmét 1829-ben és 1841-ben. 1842-ben pedig a Porosz Királyság legnagyobb kitüntetését, a Pour le Mérite-t is megkapta, aminek jelentőségét növeli, hogy a kitüntetést 1842 előtt polgári személyek nem, csak katonák kaphatták meg.

Bessel életútjának három állomásáról tudósít egy szép kivitelű emlékérem. Előlapján Bessel félig balra néző portréját láthatjuk, alatta aláírásával. A hátoldalon aprólékosan kidolgozott armilláris gömb. Köriratban felül Bessel neve, születési és halálozási éve látható. Alul életének három fő állomása, a már fentebb említett Minden, Bréma, és Königsberg neve és a városok címerei láthatók.

Bessel 1 reverseBessel 1 obverse

Az 1944-ben lebombázott königsbergi csillagvizsgálónak és Besselnek állít emléket Ernst Schomer (1915-2005) éremművész nagyméretű, 120 mm átmérőjű, bronz emlékérme, amely 1984-ben készült. Ez az év volt Bessel születésének 200. évfordulója. Az érem előlapján Bessel félig jobbra néző portréja látható. Bal oldalon születési és halálozási éve, jobb oldalon aláírása. Alatta a művész monogramja. A hátoldalon az obszervatórium épülete a csillagos, holdsarlós háttér előtt. Alatta két évszám 1874 és 1984 látható.

Konigsberg 1 reverseKonigsberg 1 obverse

Az 1920-as évek elején a még kis város Lilienthal sem feledkezett meg híres csillagászairól. Az első világháború utáni ínséges időben kiadott 3 különböző címletű szükségpénzen Schröter portréját, Bessel és Harding sziluettjét találjuk. Felül Bessel és Harding neve, alul pedig a felirat: "Johann Hieronymus Schroeter Ober Amtmann zu Lilienthal von 1782-1816" Schröter városi elöljáróságáról én annak időtartamáról tudósít. Alul: "DIE LILIENTHALER ASTRONOMEN" azaz, a lilienthali csillagászok felirat olvasható.

Bessel 2 reverseBessel 2 obverse

A legnagyobb - 75 pfenniges - címletű papírpénz hátoldalán templomot és egy hajót láthatunk. A felirat: "Die Sparkasse zu Lilienthal gibt diesen Notgeldschein herans zur Ehrung großen Astronomen SCHROETER welcher auf der Sternwarte zu Lilienthal seine bedeutenden astronomischen Entdeckungen machte.", azaz a lilienthali takarék a nagy csillagász Schröter tiszteletére adta ki ezt a papírpénzt, akinek lilienthali csillagvizsgálója nagy felfedezéseket tett lehetővé.

Bessel 3 reverseBessel 3 obverse

A második papírpénz hátoldalán egy hullócsillagot figyelő embert láthatunk.

Bessel 4 reverseBessel 4 obverse

A harmadik pénz hátoldalán csillagászati eszközöket láthatunk. A két kisebb címlet hátoldalán kívül, körben ugyan azt a feliratot  találjuk, mint az elsőn.