Találatok: 1806

Johann Hieronymus Schröter német jogász és csillagász. Az Égi Rendőrség (Himmelspolizei) alapítója, és az alapítás színteréül szolgáló Lilienthal csillagvizsgáló tulajdonosa és vezetője.

Csillagászati egyesület megalakítása Lilienthalban

A csillagász találkozó sikerén felbuzdulva Zách és német csillagász barátai egy csillagászati egyesület létrehozásán fáradoztak. Ennek színteréül Schröter lilienthali csillagvizsgálóját választották. A találkozó 1800. szeptember 13–20. között zajlott le. Az egyesület megalapítói: Ferdinand Adolf von Ende, Johann Gildemeister, dr. Heinrich Wilhelm Matthias Olbers, Karl Ludwig Harding, von Zách és Johann Hieronymus Schröter voltak.
Egyesületüket a résztvevők nemzetközinek tervezték, és a következő csillagászokat fogadták el közös megegyezéssel tagnak:
Johann Elert Bode, Berlin; Joseph Tobias Bürg, Bécs; Thomas Bugge, Koppenhága; J. C. Burckhardt, Paris; Wilhelm Herschel, Slough, Windsor; Prof. Hurth, Frankfurt am Oder; Georg Simon Klügel, Halle; dr. Koch, Danzig; Nevil Maskelyne, Greenwich; Prof. Melanderhjelm, Stockholm; Pierre Méchain, Paris; Barnaba Oriani, Milánó; Joseph Piazzi, Palermo; Schubert, Szentpétervár; Prof. Sniadecki, Krakkó; Charles Thulis, Marseille; Johann Friedrich Wurm, Blaubeuren; Ferdinand von Ende, Celle; Johann Gildemeister, Bréma; Karl Ludwig Harding, Lilienthal; Prof. Svanberg, Uppsala; Wilhelm Olbers, Bréma; Johann Hieronymus Schröter, Lilienthal; von Zách, Gotha.
A felsorolt neveket mind megtaláljuk az AGE és utódja, az 1800. január 1. óta megjelent Monatliche Correspondenz szerzői között.

Az újonnan megalakult csillagászati egyesület az alábbi feladatokat tűzte ki célul:

  • az égbolt teljes átvizsgálása a Jupiter és Mars bolygó közt feltételezett eddig ismeretlen bolygó megtalálására;
  • a csak távcsövekkel felfedezhető üstökösök felkutatása, pályaelemek gyors meghatározása és hozzáférhetővé tétele más kutatók számára,
  • állócsillagok parallaxisának meghatározása;
  • változócsillagok keresése;
  • a Monatliche Correspondenz segítségével a csillagászok munkájának társaikkal való megismertetése és munkakapcsolatok létesítése egy eddiginél jobb csillagtérkép elkészítése érdekében.
Vargha Domokosné : Zách János Ferenc (1754–1832) Csillagász

Johann Hieronymus Schröter Erfurtban született és göttingeni egyetemen a jogi fakultáson végzett 1767-ben. Ezután 10 éven át jogászként praktizált. 1777-ben III. György hannoveri király udvarában a királyi kamara titkára lett. Ez idő tájban ismerkedett meg William Herschel két fivérével. 1779-ben vásárolt magának egy távcsövet amivel a Napot, a Holdat és a Vénuszt észlelete. Az Uránusz 1781-ben történő felfedezése után érdeklődése még jobban a csillagászat felé fordult. Lemondott kamarai pozíciójáról és Lilienthal elöljárója lett. Lilienthalban saját pénzén csillagvizsgálót szerelt fel. Ebben a csillagvizsgálóban alakult meg az Égi Rendőrség, aminek alapító tagja volt, lásd keretes írásunkat.

Leghíresebb tanítványai és asszisztensei Karl Lugwig Harding (1796-1704) és Frierich Wilhem Bessel (1806-1810) voltak.

Csillagvizsgálója a napóleoni háború áldozata lett, 1813-ban az épületet lerombolták, könyveit, írásait elégették. Schröter soha nem heverte ki a veszteségeket.

Az 1920-as évek elején a még kis város Lilienthal sem feledkezett meg híres csillagászairól. Az első világháború utáni ínséges időben kiadott 3 különböző címletű szükségpénzen Schröter portréját, Bessel és Harding sziluettjét találjuk. Felül Bessel és Harding neve, alul pedig a felirat: "Johann Hieronymus Schroeter Ober Amtmann zu Lilienthal von 1782-1816" Schröter városi elöljáróságáról én annak időtartamáról tudósít. Alul: "DIE LILIENTHALER ASTRONOMEN" azaz, a lilienthali csillagászok felirat olvasható.

Bessel 2 reverseBessel 2 obverse

A legnagyobb - 75 pfenniges - címletű papírpénz hátoldalán templomot és egy hajót láthatunk. A felirat: "Die Sparkasse zu Lilienthal gibt diesen Notgeldschein herans zur Ehrung großen Astronomen SCHROETER welcher auf der Sternwarte zu Lilienthal seine bedeutenden astronomischen Entdeckungen machte.", azaz a lilienthali takarék a nagy csillagász Schröter tiszteletére adta ki ezt a papírpénzt, akinek lilienthali csillagvizsgálója nagy felfedezéseket tett lehetővé.

Bessel 3 reverseBessel 3 obverse

A második papírpénz hátoldalán egy hullócsillagot figyelő embert láthatunk.

Bessel 4 reverseBessel 4 obverse

A harmadik pénz hátoldalán csillagászati eszközöket láthatunk. A két kisebb címlet hátoldalán kívül, körben ugyan azt a feliratot  találjuk, mint az elsőn.